Muğla


Şehir Hakkında

Mavi ve yeşilin birleştiği güzel kent; Türkiye'nin güneyinde ve batı yakasında yer alır. Kuzeyde, Aydın; kuzeydoğuda, Denizli ve Burdur; doğuda, Antalya kentleri ile komşudur. Güneyinde ise, Akdeniz; batısında da Ege Denizi ile çevrelenmiştir. İlçeleri ve konumu itibari ile yoğun turistik bir bölge olup; bahar ve yaz dönemi tatil için oldukça fazla tercih edilen bir kenttir. Plaka kodu, 48'dir.

Neyi İle Ünlüdür?

Hindiba, Kapari Filizi, Dülger Balığı Mantısı, Tavuklu Çökertme, Zeytinyağlı Kabak Çiçeği Dolması, Cevizli Biber Dolması, Börülceli Muğla Pilavı, Tarhana, Zeytinyağlı Bamya, Arapsaçı kavurması, Milas Köftesi, Mantar Dolması, Deniz Börülcesi Salatası, Datça Usulü İmam Bayıldı, Limonlu Yaprak Sarması, Turpotu Salatası, Taratorlu Börülce Salatası, Damat Tatlısı, Marmaris Pilavı, Patlıcanlı Börek, Yari Yardan Ayırmayan, Kuru Ekmekli Bodrum Salatası, Köyceğiz Usulü Tavuk Dolması; sevilen meşhur yöresel lezzetleridir.

Muğla; eşi benzeri olmayan 1000 km'den daha uzun deniz kıyıları ve sahili açısından çok ünlü olup, ülkemizin en uzun sahil şeridine sahip kentidir.

Nasıl Gidilir?

Her ilçesi ayrı güzel ve ayrı tarihi, turistik özelliklere sahip olmakla birlikte; tüm diğer kentlere ulaşım karayolu ile sağlanmaktadır. Karayolu ile İzmir, Ankara, İstanbul kentlerine, şehirlerarası otobüs seferleri ile ulaşılmaktadır. Diğer ilçelere veya kentiçi ulaşım ise, minibüsler ile yapılmaktadır.

Görülmesi Gereken Yerler
Muğla ve civarında gezilecek yerler için, öneriler:

Semt semt, tüm önerilerimiz için; sitemizde, Muğla ilçelerini inceleyiniz..

Muğla İlçeleri

Bodrum
Dalaman
Datça
Fethiye
Kavaklıdere
Köyceğiz
Marmaris
Menteşe
Milas
Ortaca
Seydikemer
Ula
Yatağan