Amasya


Şehir Hakkında

Osmanlı Devletini kuruluşundan beri kent merkezlerinde 'Şehir Kethüdası' ünvanlı bir görevlinin bulunduğu bilinmektedir. 19. yüzyılın başlarında da eskisi kadar olmasa da bile devlet görevlileriyle şehir halkı arasında ilişkilerde şehir kethüdalarının etkin oldukları görülmektedir. Plaka kodu, 05'tir.

Neyi İle Ünlüdür?

Amasya Çöreği, Çatal Çorba, Bakla Dolması, Sulu Köfte, Kabak Kabuklu Pilav, Yarma Çorbası, Etli Bamya, Cilbir, Mumbar-İşkembe, Göbek Dolması, Kesme İbik Çorbası, Ciğer Sarması, Pirpirim, Ayva Gallesi, Pastırma Gağallemesi, Helle Çorbası, Madımak, Toyga Çorbası, Peluza (Hasuda), Sirkeli Ciğer, Dene Hasudası, Pastırmalı Pancar, Vişneli Ekmek, Sakala Çarpan, Zerdali Gallasi, Mıhlama, Yağlı-Katmer, Keşkek, Eli Böğründe, Haşaşlı Çörek, Patlıcan Pehli, Akıtma, Puaça, Sini Su Böreği, Ekmek Aşı (Papara), Bişi, Tepsi Böreği, Cırıkta-Cızlak, Döndürme, Yanuç, Haşaşlı-Cevizli Hengel, Yakasal Böreği, Mayalı, Kıymasız Mantı, Patlıcanlı Pilav, Kaypak, Elma Tatlısı, Gömlek Kadayıfı, Höşmerim, Unutma Beni, Gelin Parmağı, Yuka Tatlısı, Kalbur Tatlısı, Kuymak, Şeker Böreği, Fırın Sütlaçı ile çok meşhurdur.

Nasıl Gidilir?

Amasya; komşu illerden Samsun, Çorum ve Tokat'a devlet karayolu ile bağlıdır. Aynı zamanda Avrupa-İran Uluslararası (E-5) Karayolu üzerindedir. İle en yakın deniz ve havayolu limanları 130 km uzaklıkta olan Samsun'da bulunmaktadır. Karayolu Otogarın şehir merkezine uzaklığı 1,5 kilometredir. Ulaşım şehiriçi minibüs ve firma servisleri ile yapılmaktadır. Demiryolu Amasya, Sivas-Samsun demiryolu üzerinde Sivas'a 261 km. Samsun'a ise, 134 km uzaklıktadır. İl sınırları içerisinde, iki gar (Amasya-Hacıbayram) ve 6 istasyon (Kızılca, Kayabaşı, Eryatağı, Bovazköy, Suluova, Hacıbayram) bulunmaktadır.

Görülmesi Gereken Yerler
Amasya ve civarında gezilecek yerler için, öneriler:

Amasya Müzesi
Halifet Gazi Kümbeti
Gümüşlü Cami
Aynalı Mağara
Küçük Ağa Külliyesi
Yedi Kuğular Kuş Cenneti
Burmalı Minare Cami
Künç Köprü
Sultan II. Bayezid Külliyesi
Minyatür Amasya Müzesi
Bimarhane (Darüşşifa)
Terziköy Kaplıcası
Bayezid Paşa Cami
Gökmedrese Cami
Amasya Yıldız Hamamı
Hazeranlar Konağı Müze Ev
Yörgüç Paşa Cami
Mehmet Paşa Camii
Borabay Gölü
Kapı Ağa (Büyük Ağa) Medresesi
Haliliye Medresesi
Saraçhane Camii
Kadılar Türbesi
Merzifon Saat Kulesi
Amasya Fethiye Camii
Amasya Mustafa Bey Hamamı
Çelebi Mehmet Medresesi
Kral Kaya Mezarları
Amasya Kumacık Hamamı
Yalıboyu Evleri
Torumtay Türbesi
Amasya Kalesi
Çağlayan Köprü
Merzifon Bedesteni

Amasya İlçeleri

Göynücek
Gümüşhacıköy
Hamamözü
Merzifon
Suluova
Taşova