Adıyaman


Şehir Hakkında

Adıyaman, Adıyaman ilinin merkezi olan şehirdir. Atatürk Barajı'nın bir kısmı Adıyaman ili sınırları içerisinde yer alır. Kommagene Krallığı'na ait kalıntılar ise, Nemrut Dağında yer alır. Türkiye'nin en hızlı büyüyen illerinden biridir. Plaka kodu, 02'dir.

Neyi İle Ünlüdür?

Kommagene Kralığı döneminden kalan eserler -Nemrut Dağı, Arsemia (Eski Kale), Karakuş Höyüğü, Cere Köprüsü- yerli ve yabancı turistler için büyük bir cazibe merkezidir. Özellikle, Nemrut?ta gündoğumu ve günbatımı ayrı bir güzellik taşımaktadır.

Nasıl Gidilir?

Adıyaman'ın Türkiye'nin her yerine karayolu bağlantısı bulunmaktadır. İl'de demiryolu ve havayolu ulaşımı da sağlanmakla birlikte karayolu ulaşımı ön planda gelmektedir. Adıyaman'a karayolu ile Gaziantep, Şanlıurfa, Malatya, Kahramanmaraş ve Diyarbakır olmak üzere 5 güzergahtan gelinir. Adıyaman'ın Gölbaşı ilçesi tam bir kavşak yeri olup, Malatya Kahramanmaraş-Gaziantep karayolu ulaşımı Gölbaşı ilçesi üzerinden sağlanır. Bu güzergahlar üzerinde mevcut olan pek çok tarihi ve turistik eserler görülebilir. Adıyaman'dan Şanlıurfa ve Diyarbakır'a karayolu ile ulaşım sağlanmakla birlikte Adıyaman'ı Diyarbakır'a bağlayan karayolu, Gerger İlçesine bağlı Güzelsu Köyündeki feribot seferleri ile Siverek İlçesi'ne oradan da Diyarbakır'a bağlanmıştır. Adıyaman'da havalimanı tüm uçak seferlerine açıktır. Ankara-Adıyaman, Adıyaman-Ankara ve İstanbul-Adıyaman, Adıyaman-İstanbul hattına tarifeli uçak seferleri bulunmaktadır. Demiryolu ulaşımı, Adıyaman'a 63 km uzaklıktaki Adıyaman-Gölbaşı İlçesinden yapılmakta olup, Demiryolu ulaşım hattı Elazığ-Adana ve Adana-Elazığ istikametindedir.

Görülmesi Gereken Yerler
Adıyaman ve civarında gezilecek yerler için, öneriler:

Toktamış Camii
Eskisaray Camii
Nemrut Dağı
Adıyaman Ulu Camii
Perre Kaya Mezarları
Cendere Köprüsü
Abuzer Gaffari Türbesi
Yenipınar Camii
Adıyaman Müzesi
Gerger Kalesi
Adıyaman Çarşı Camii
Adıyaman Yeni Kale
Altınlı Köprü
Çelikhan İçmesi
Perre Antik Kenti
Sofraz Tümülüs Mezarları
Oturakçı Pazarı
Arsemia Antik Kenti
Pirin Antik Kenti
Nemrut Dağı
Karakuş Tümülüsü
Turuş Kaya Mezarları
Palanlı Mağarası
Yel Baba Türbesi
Haydaran Kaya Mezarları
Arsemia Ören Yeri
Nemrut Dağı Milli Parkı
Gümüşkaya Mağaraları
Zey Mağaraları
Palanlı Mağarası

Adıyaman İlçeleri

Besni
Çelikhan
Gerger
Gölbaşı
Kahta
Samsat
Sincik
Tut