Bilecik


Şehir Hakkında

Marmara bölgesi'nde, Güney Marmara bölümünde yer alır. Aynı zamanda; Karadeniz, İç Anadolu, Ege ve Marmara bölgeleri'nin tam kesim noktaları üzerindedir. Dolayısıyla, Bilecik, aslında 4 ayrı bölgede de yer alır. Doğuda, Bolu ve Eskişehir; güneyde Kütahya; batıda Bursa; kuzeyde ise Sakarya komşu şehirleridir. Plaka kodu, 11'dir.

Neyi İle Ünlüdür?

Beslenmede, tahıl türleri ilk sırayı alır. Halkın bir çoğunluğu ekmeğini kendisi pişirir. Pide, bükme, hodalak fırında pişirilen kendilerine has ekmek türleridir. Yeni sönmüş ocağın kıvılcımlı küllü ateşine gömülerek yapılan "kömme" olarak adlandırılmış bir tür ekmek de yapılmaktadır.

Makarna, tarhana, kuskus, erişte gibi yiyecekleri de kendileri hazırlar. Büzme, yağlı yufka, su böreği, keklik kebabı güveç, kuru fasülye, kuskus pilavı, piruhi, samsı, nohutlu tavuklu mantı, keşkek, ovmaç çorbası, mercimekli mantı, kesme hamur, saçta yufka böreği, pancar pekmezi, saç kebabı, köpük helvası, hoşmerim, kıtırcı helvası, karacaoğlu helvası, cevizli üzüm sucuğu, mantı, kavurma meşhur yemekleridir.

Nasıl Gidilir?

Karayolu ile ulaşım mevcuttur. Bunun yanında, şehir merkezine yaklaşık 4 km mesafede bulunan tren istasyonu ile ulaşım sağlanabilir.

Görülmesi Gereken Yerler
Bilecik ve civarında gezilecek yerler için, öneriler:

Türbin Mesire Yeri
Söğüt Müzesi
Bilecik Müzesi
Kaymakam Çeşmesi
Dursun Fakih Türbesi
Kınık Şelalesi
Çelebi Sultan Mehmet Camii
İnönü Şehitliği
Uzunçam Yaylası
Metristepe Zafer Anıtı
Şeyh Edebali Türbesi
Ertuğrul Gazi Türbesi


Bilecik İlçeleri

Bozüyük
Gölpazarı
İnhisar
Osmaneli
Pazaryeri
Söğüt
Yenipazar