İçel(Mersin)


Şehir Hakkında

Mersin diğer adıyla İçel, Akdeniz bölgesi'nde yer alır. Güney ve güneydoğusunda Akdeniz; güneybatısında, Antalya; kuzeyinde, Karaman ve Konya; kuzeydoğusunda, Niğde; doğusunda, Adana; batısında, Antalya ile çevrelenmiştir. Yakınlarındaki tarihi kalıntılar ve sayısız kumsalları ile Mersin, gezilmeye değer eşsiz şehirlerimizden biridir. Plaka kodu, 33'tür.

Neyi İle Ünlüdür?

Mersin, tarihte, Tarsuslu Aziz Paul adı ile Mark Antuan?ın Kleopatra?ya evlenme hediyesi olarak Alanya ile Mersin arasındaki toprakları vermesi ile bilinir.

Tantuni, Cezerye, Fındık Lahmacun, Kerebici, Fellah Et Haşlama, Etli Buğday Ezmesi, Buğday Çorbas, Fellah İçli Köftesi, Bunbar, Kaşarlı Karides, Döğme, Hamur Çorbası, Fellah Açık Tandır Ekmeği, Sütlaç; Mersin'in meşhur yemekleri arasındadır.

Nasıl Gidilir?

Karayolu ile bütün illere ulaşmak mümkündür. Aynı zamanda, demiryolu aracılığı ile birçok şehirlerarası ve uluslararası bağlantılara sahiptir. Kendi havaalanı olmadığından; Adana Şakirpaşa Havaalanı üzerinden şehire ulaşılabilmektedir. Mersin'e 69 km ve Tarsus'a 32 km olan havalimanından, yurtiçi ve yurtdışına düzenli olarak aktif uçak seferleri yapılmaktadır.

Görülmesi Gereken Yerler
Mersin (İçel) ve civarında gezilecek yerler için, öneriler:

Semt semt, tüm önerilerimiz için; sitemizde, Mersin (İçel) ilçelerini inceleyiniz..

İçel(Mersin) İlçeleri

Akdeniz
Anamur
Aydıncık
Bozyazı
Çamlıyayla
Erdemli
Gülnar
Mezitli
Mut
Silifke
Tarsus
Toroslar
Yenişehir